Aircraft N5254A Data
3
aircraft records found
N5254A
2002 Cessna 182T, c/n 18281157
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 18281157 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5254A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E66 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-22 |
| Air Worthiness Test | 2002-10-02 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Buffy Aero Llc |
| Address |
Suwanee, GA 30024 United States |
| Region | Southern |
N5254A
Grumman F4F-3 Wildcat, c/n 12320
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | F4F-3 Wildcat Search all Grumman F4F-3 Wildcat |
| Construction Number (C/N) | 12320 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5254A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E66 |
| Certification Issued | 1992-10-20 |
| Last Action Taken | 1996-09-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1999-08-19 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | NATIONAL MUSEUM OF NAVAL AVIATION |
| Address |
Pensacola, FL 32508 United States |
N5254A
Cessna 210N, c/n 21063328
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210N Search all Cessna 210N |
| Construction Number (C/N) | 21063328 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5254A |
| Mode S (ICAO24) Code | A69E66 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-06-23 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |