Aircraft N5258K Data
2
aircraft records found
N5258K
Cessna 305A, c/n 22736
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 305A Search all Cessna 305A |
| Construction Number (C/N) | 22736 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5258K |
| Mode S (ICAO24) Code | A69EFB |
| Certification Issued | 2006-06-22 |
| Last Action Taken | 2006-06-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Fargo Air Museum |
| Address |
Fargo, ND 58102 United States |
| Region | Great Lakes |
N5258K
Ryan NAVION B, c/n NAV-4-2158B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | NAVION B Search all Ryan NAVION B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2158B |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5258K |
| Mode S (ICAO24) Code | A69EFB |
| Certification Issued | 1976-02-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1977-07-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Altaloma, TX 77510 |
| Region | Southwestern |