Aircraft N525EZ Data
3
aircraft records found
N525EZ
2009 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0295
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 525B0295 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N525EZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A69BFD |
| Certification Issued | 2009-02-04 |
| Last Action Taken | 2009-02-04 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Eli\'s Bread (eli Zabar) Inc |
| Address |
Danbury, CT 06810 United States |
| Region | New England |
N525EZ
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0238
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B0238 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N525EZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A69BFD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-09 |
| Air Worthiness Test | 2008-05-02 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ELIS BREAD (ELI ZABAR) INC |
| Address |
Danbury, CT 068107415 United States |
N525EZ
2006 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B0089
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 525B0089 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N525EZ |
| Mode S (ICAO24) Code | A69BFD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-09-29 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-12 |
| Last Action Taken | 2006-09-29 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-01-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ELI'S BREAD (ELI ZABAR) INC |
| Address |
Danbury, CT 06810 United States |