Aircraft N5262W Data
3
aircraft records found
N5262W
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0169
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0169 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5262W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5262W
1999 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0759
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 208B0759 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5262W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N5262W
Piper PA-28, c/n 28308
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 28308 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5262W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A1EB |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-12-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |