Aircraft N5271K Data
3
aircraft records found
N5271K
Cessna T182T, c/n T18208985
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Construction Number (C/N) | T18208985 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N5271K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A574 |
| Last Action Taken | 2009-08-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-03-11 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N5271K
Grumman C-1A Trader, c/n 85
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | C-1A Trader Search all Grumman C-1A Trader |
| Construction Number (C/N) | 85 |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
146055
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N5271K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A574 |
| Certification Issued | 1994-02-18 |
| Last Action Taken | 2000-03-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-01-16 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | NATIONAL MUSEUM OF NAVAL AVIATION |
| Address |
Pensacola, FL 32508 United States |
N5271K
Ryan NAVION B, c/n NAV-4-2171B
Airframe Info
| Manufacturer | Ryan |
| Model | NAVION B Search all Ryan NAVION B |
| Construction Number (C/N) | NAV-4-2171B |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5271K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A574 |
| Certification Issued | 1968-05-15 |
| Last Action Taken | 1991-07-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-08-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Macon, MO 63552 |