Aircraft N528BS Data
2
aircraft records found
N528BS
2008 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0243
Latest photos of N528BS
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0243 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-3A |
Aircraft
| Registration Number | N528BS |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N528BS
1994 Air Tractor Inc AT-502A, c/n 502A-0262
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502A Search all Air Tractor Inc AT-502A |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 502A-0262 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
| Also Registered As |
N908LA
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N528BS |
| Mode S (ICAO24) Code | A6A6D0 |
| Certification Class | Restricted |
| Air Worthiness Test | 1994-09-13 |
| Last Action Taken | 2002-04-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Lane Aviation Inc |
| Address |
Rosenberg, TX 77471 United States |
| Region | Southwestern |