Aircraft N5293W Data
3
aircraft records found
N5293W
2004 Cirrus SR20, c/n 1410
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 Search all Cirrus SR20 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 1410 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5293W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6AD33 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-03-10 |
| Air Worthiness Test | 2004-02-10 |
| Last Action Taken | 2004-03-10 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIRCRAFT GUARANTY TITLE & TRUST LLC TRUSTEE |
| Address |
Houston, TX 770604023 United States |
N5293W
Cessna 182T, c/n 18282219
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Construction Number (C/N) | 18282219 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
OE-DAZ
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5293W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6AD33 |
| Last Action Taken | 2010-03-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-05-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N5293W
Piper PA-28, c/n 28-344
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 28-344 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5293W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6AD33 |
| Certification Issued | 1990-08-30 |
| Last Action Taken | 2000-08-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-03-29 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Lake Geneva, WI 531474725 United States |