Aircraft N5364K Data
2
aircraft records found
N5364K
1980 Cessna 172P, c/n 17274082
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172P Search all Cessna 172P |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 17274082 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5364K |
| Mode S (ICAO24) Code | A6C9A5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-05-18 |
| Air Worthiness Test | 1980-05-16 |
| Last Action Taken | 2010-05-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Air S&t Llc |
| Address |
Mission Viejo, CA 92691 United States |
| Region | Western-Pacific |
N5364K
1952 De Havilland DH-104 Dove 1A, c/n 04333
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland |
| Model | DH-104 Dove 1A Search all De Havilland DH-104 Dove 1A |
| Year built | 1952 |
| Construction Number (C/N) | 04333 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | De Havilland Gipsy Queen 30 Mk.2 |
| Also Registered As |
N83S
Undel Tri
|
Aircraft
| Registration Number | N5364K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |