Aircraft N5382W Data
4
aircraft records found
N5382W
2004 Cirrus SR20, c/n 1416
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR20 Search all Cirrus SR20 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 1416 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-360 SER |
Aircraft
| Registration Number | N5382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D0D8 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2004-02-12 |
| Last Action Taken | 2011-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guaranty Corp Trustee |
| Address |
Po Box 2549 Onalaska, TX 77360 United States |
| Region | Southwestern |
N5382W
1983 De Havilland Canada DHC-7-102, c/n 95
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-7-102 Search all De Havilland Canada DHC-7-102 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 95 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 59 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-50 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N5382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D0D8 |
| Certification Issued | 1993-04-20 |
| Last Action Taken | 1998-03-27 |
| Current Status | Crashed on July 23, 1999 |
| Registration Cancel Date | 1999-12-08 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | UNITED STATES GOVERNMENT |
| Address |
Berryville, VA 226110568 United States |
N5382W
1981 Cessna P210N, c/n P21000680
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | P210N Search all Cessna P210N |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | P21000680 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-520-AF |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N5382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D0D8 |
| Certification Issued | 1981-05-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-10-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Zaventem, Belgium |
N5382W
Piper PA-28, c/n 28448
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Construction Number (C/N) | 28448 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N5382W |
| Mode S (ICAO24) Code | A6D0D8 |
| Certification Issued | 1964-12-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1974-08-16 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Ontario, CA 91762 |
| Region | Western-Pacific |