Aircraft N5432V Data
2
aircraft records found
N5432V
1967 Cessna 182K, c/n 18257941
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182K Search all Cessna 182K |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 18257941 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor O-470 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N5432V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E5C3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-08-13 |
| Air Worthiness Test | 1996-08-19 |
| Last Action Taken | 2008-08-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Healy, AK 99743 United States |
| Region | Alaskan |
N5432V
Piper PA-31T, c/n 31T-7620046
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T Search all Piper PA-31T |
| Construction Number (C/N) | 31T-7620046 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N82037
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N5432V |
| Mode S (ICAO24) Code | A6E5C3 |
| Certification Issued | 1989-12-22 |
| Last Action Taken | 1989-12-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-07-15 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Mcallen, TX 78504 |