Aircraft N552W Data
2
aircraft records found
N552W
1977 Cessna 172N, c/n 17268492
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172N Search all Cessna 172N |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 17268492 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N552W |
| Mode S (ICAO24) Code | A708CD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-30 |
| Air Worthiness Test | 2001-01-04 |
| Last Action Taken | 2011-08-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guaranty Corp Trustee |
| Address |
Po Box 2549 Onalaska, TX 77360 United States |
| Region | Southwestern |
N552W
Air Command 503 Commander, c/n 1 (N552W)
Airframe Info
| Manufacturer | Air Command |
| Model | 503 Commander Search all Air Command 503 Commander |
| Construction Number (C/N) | 1 (N552W) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N552W |
| Mode S (ICAO24) Code | A708CD |
| Certification Issued | 1997-06-11 |
| Last Action Taken | 1997-06-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-06-03 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Monroe, WI 535669253 United States |