Aircraft N560GB Data
3
aircraft records found
N560GB
1999 Cessna 560XL Citation Excel, c/n 560-5027
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Citation Excel Search all Cessna 560XL Citation Excel |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 560-5027 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW545 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N560GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A72782 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-06-10 |
| Air Worthiness Test | 1999-05-29 |
| Last Action Taken | 2008-06-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Accent Stripe Inc |
| Address |
Orchard Park, NY 14127 United States |
| Region | Eastern |
N560GB
Cessna 560XL, c/n 560-6030
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560XL Search all Cessna 560XL |
| Construction Number (C/N) | 560-6030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N560GB |
| Mode S (ICAO24) Code | A72782 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-07-10 |
| Air Worthiness Test | 2009-04-05 |
| Last Action Taken | 2009-07-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Accent Stripe Inc |
| Address |
Orchard Park, NY 14127 United States |
| Region | Eastern |
N560GB
CITATION V
Cessna 560, c/n 00000000000
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 560 Search all Cessna 560 |
| Construction Number (C/N) | 00000000000 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N560GB |
| Alternative Code/Name | CITATION V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |