Aircraft N6015K Data
3
aircraft records found
N6015K
2003 Cirrus SR22, c/n 0604
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0604 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE07 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-08-15 |
| Air Worthiness Test | 2003-07-01 |
| Last Action Taken | 2006-08-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashua, NH 03063 United States |
| Region | New England |
N6015K
1993 Rockwell Commander 114-B, c/n 14591
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell |
| Model | Commander 114-B Search all Rockwell Commander 114-B |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 14591 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE07 |
| Certification Issued | 1995-06-08 |
| Last Action Taken | 1995-06-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-03-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WHITE CITY INCORPORATED |
| Address |
Wilmington, DE 19807 United States |
N6015K
Bell 412EP, c/n 36235
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 412EP Search all Bell 412EP |
| Construction Number (C/N) | 36235 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6015K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7CE07 |
| Certification Issued | 1999-05-13 |
| Last Action Taken | 1999-07-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-11-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BELL HELICOPTER TEXTRON INC |
| Address |
Fort Worth, TX 761010482 United States |