Aircraft N6027A Data
3
aircraft records found
N6027A
2006 Cessna 172S, c/n 172S10157
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10157 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
D-ENTA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6027A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D1FB |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-06-15 |
| Air Worthiness Test | 2006-05-01 |
| Last Action Taken | 2006-06-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-16 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | FLIGHTGEST INC |
| Address |
Wilmington, DE 198086124 United States |
N6027A
1956 Cessna 172, c/n 28627
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 28627 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Teledyne-Continental O-300-A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6027A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D1FB |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1960-08-24 |
| Registration Cancel Date | 1960-11-29 |
Owner
| Owner | Norman N. Zipkin |
| Address |
Washington, District of Columbia A7D1FB United States |
N6027A
Cessna 162, c/n 16200146
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200146 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6027A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D1FB |
| Certification Issued | 2011-10-27 |
| Last Action Taken | 2011-10-27 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Flight World Inc |
| Address |
San Juan, PR 00907 |
| Region | Southern |