Aircraft N6035W Data
2
aircraft records found
N6035W
2006 Cessna T206H, c/n T20608635
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | T20608635 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
Aircraft
| Registration Number | N6035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D580 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-14 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-28 |
| Last Action Taken | 2006-08-14 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mk Aviation Partners Llc |
| Address |
Suffern, NY 10901 United States |
| Region | Eastern |
N6035W
1964 Piper PA-28-140, c/n 28-20035
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 28-20035 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6035W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D580 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-09-03 |
| Air Worthiness Test | 1964-03-30 |
| Last Action Taken | 2003-09-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-11-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Walcott, IA 527739535 United States |