Aircraft N6043K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
4
aircraft records found
N6043K
2008 Piper PA-46-500TP, c/n 4697384
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-46-500TP Search all Piper PA-46-500TP |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 4697384 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-42A |
Aircraft
| Registration Number | N6043K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-11-20 |
| Air Worthiness Test | 2008-11-14 |
| Last Action Taken | 2008-11-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-12-04 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LLC |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
N6043K
1975 Cessna 150M, c/n 15077491
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 15077491 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6043K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8E6 |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1982-10-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-10-27 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Woodland, WA 98674 United States |
N6043K
1946 Republic RC-3, c/n 218
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 218 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6043K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8E6 |
| Certification Issued | 1951-10-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1952-10-03 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Anchorage, AK 99501 |
| Region | Alaskan |
N6043K
Cessna 162, c/n 16200164
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200164 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6043K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8E6 |
| Last Action Taken | 2011-08-02 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
User Comments
Robert, 2012-07-27 04:07:25
looking for tail # N6187K, my uncle's plane, flew in Fairbanks, AL in mid 50's.
any info and direction to go in would be grateful. I have Pics. Thank you.
any info and direction to go in would be grateful. I have Pics. Thank you.