Aircraft N6043W Data
2
aircraft records found
N6043W
2006 Cessna 172S, c/n 172S10233
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10233 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6043W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8F1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-08 |
| Air Worthiness Test | 2006-07-10 |
| Last Action Taken | 2006-08-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-08-30 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AMERICAN KING AIR FERRIES INC |
| Address |
Wilmington, DE 198104902 United States |
N6043W
Cessna 162, c/n 16200169
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200169 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6043W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D8F1 |
| Last Action Taken | 2011-08-02 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |