Aircraft N6045W Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N6045W
2006 Cessna 172S, c/n 172S10236
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10236 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N6045W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D937 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-01 |
| Air Worthiness Test | 2006-06-29 |
| Last Action Taken | 2007-05-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL |
| Address |
Moundridge, KS 671077142 United States |
N6045W
Cessna 162, c/n 16200174
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200174 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6045W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D937 |
| Last Action Taken | 2011-09-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N6045W
Beech 76, c/n ME185
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 76 Search all Beech 76 |
| Construction Number (C/N) | ME185 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6045W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7D937 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-10-16 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |