Aircraft N6051K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N6051K
1946 Republic RC-3, c/n 226
Airframe Info
| Manufacturer | Republic |
| Model | RC-3 Search all Republic RC-3 |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 226 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Franklin 6A8 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC57 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-09-07 |
| Air Worthiness Test | 1955-11-12 |
| Last Action Taken | 2001-09-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-05-24 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | REDMAN ENTERPRISE |
| Address |
Bear, DE 197012295 United States |
N6051K
Cessna 162, c/n 16200190
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200190 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC57 |
| Last Action Taken | 2011-09-28 |
| Current Status | Registered to Manufacturer |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N6051K
Air Command Commander, c/n 001 (N6051K)
Airframe Info
| Manufacturer | Air Command |
| Model | Commander Search all Air Command Commander |
| Construction Number (C/N) | 001 (N6051K) |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6051K |
| Mode S (ICAO24) Code | A7DC57 |
| Certification Issued | 2006-08-25 |
| Last Action Taken | 2006-08-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-10-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
El Paso, IL 617381802 United States |