Aircraft N6073W Data
3
aircraft records found
N6073W
2012 Cessna 162 Skycatcher, c/n 162-00291
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Skycatcher Search all Cessna 162 Skycatcher |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 162-00291 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200 |
Aircraft
| Registration Number | N6073W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E416 |
| Current Status | de-registered |
| Registration Cancel Date | 2017-04-05 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS United States |
N6073W
2006 Cessna 206H, c/n 20608276
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 206H Search all Cessna 206H |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 20608276 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AC1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N6073W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E416 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-11-14 |
| Air Worthiness Test | 2006-10-10 |
| Last Action Taken | 2006-11-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-29 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WEAVER AERO INTERNATIONAL |
| Address |
Moundridge, KS 671077142 United States |
N6073W
Piper PA-28-140, c/n 2820086
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Construction Number (C/N) | 2820086 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6073W |
| Mode S (ICAO24) Code | A7E416 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-07-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |