Aircraft N6111A Data
2
aircraft records found
N6111A
2009 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-2120
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 208B-2120 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
1530
Active service - 15 Squadron
|
Aircraft
| Registration Number | N6111A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F4F1 |
| Last Action Taken | 2009-05-06 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS 67277 United States |
| Region | Central |
N6111A
2001 Murphy ELITE, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Murphy |
| Model | ELITE Search all Murphy ELITE |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
Aircraft
| Registration Number | N6111A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F4F1 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2000-09-01 |
| Air Worthiness Test | 2003-02-07 |
| Last Action Taken | 2006-09-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2006-11-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Keaau, HI 967499604 United States |