Aircraft N6119A Data
2
aircraft records found
N6119A
1979 Cessna T210N, c/n 21063502
Latest photos of N6119A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T210N Search all Cessna T210N |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 21063502 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N6119A |
| Mode S (ICAO24) Code | A7F609 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-04-25 |
| Air Worthiness Test | 1979-07-12 |
| Last Action Taken | 2008-04-25 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hollis, NH 03049 United States |
| Region | New England |
N6119A
Flagship Cleveland
1959 Lockheed L-188A Electra, c/n 1073
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1959 |
| Construction Number (C/N) | 1073 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6119A |
| Alternative Code/Name | Flagship Cleveland |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | American Airlines |
| Address |
New York City, New York 10017 United States |