Aircraft N6141G Data
1
aircraft record found
N6141G
1969 Cessna 150K, c/n 15071641
Latest photos of N6141G
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150K Search all Cessna 150K |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 15071641 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor 0-200 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6141G |
| Mode S (ICAO24) Code | A8001C |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1970-03-17 |
| Last Action Taken | 2011-08-30 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Newport, RI 02840 United States |
| Region | New England |
User contributed data
| Max Useful Load | 489 lb (by Graeme J W Smith on 2012-08-29 00:41:49) |
| Gross Weight | 1600 lb (by Graeme J W Smith on 2012-08-29 00:41:49) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 5.51 GHP (by Graeme J W Smith on 2012-08-29 00:41:49) |
| Max Useful Load | 486 (by Graeme Smith on 2012-10-31 11:49:20) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 5.56 (by Graeme Smith on 2012-10-31 11:49:20) |