Aircraft N6150A Data
3
aircraft records found
N6150A
2008 Cessna T182T, c/n T18208830
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208830 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N6150A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803AA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-10-07 |
| Air Worthiness Test | 2008-03-27 |
| Last Action Taken | 2008-10-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-12-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Encino Air Ltd |
| Address |
San Benito, TX 78586 United States |
| Region | Southwestern |
N6150A
2003 Cirrus SR22, c/n 0631
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0631 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6150A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803AA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2003-08-13 |
| Air Worthiness Test | 2003-07-24 |
| Last Action Taken | 2003-08-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-11-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | INTERNATIONAL AIRCRAFT SERVICES LLC |
| Address |
Hayward, CA 945414605 United States |
N6150A
Piper PA-36-375, c/n 36-8102009
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-36-375 Search all Piper PA-36-375 |
| Construction Number (C/N) | 36-8102009 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6150A |
| Mode S (ICAO24) Code | A803AA |
| Certification Issued | 1994-11-14 |
| Last Action Taken | 1997-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-05-26 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ravenna, TX 75476 United States |