Aircraft N6185W Data
3
aircraft records found
N6185W
2008 Cessna T206H, c/n T20608842
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T20608842 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
Aircraft
| Registration Number | N6185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A80F92 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-23 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-23 |
| Last Action Taken | 2008-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2008-09-19 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | JONDON HOLDINGS LLC |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
User Comments
Admin, 2006-10-11 04:00:00
Cancel Date: 07/07/1998
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Chile
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Chile
Admin, 2006-10-11 04:00:00
History: 0000 Cessna P210N, Serial Number (c/n) P21000726
Cancel Date: 10/27/1994
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Switzerland
Cancel Date: 10/27/1994
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Switzerland
N6185W
Southwest Florida Aviation SW204HP, c/n 675
Airframe Info
| Manufacturer | Southwest Florida Aviation |
| Model | SW204HP Search all Southwest Florida Aviation SW204HP |
| Construction Number (C/N) | 675 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A80F92 |
| Certification Issued | 1998-05-27 |
| Last Action Taken | 1998-05-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-07-07 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | SOUTHWEST FLORIDA AVIATION INC |
| Address |
Punta Gorda, FL 33982 United States |
N6185W
Cessna P210N, c/n P21000726
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | P210N Search all Cessna P210N |
| Construction Number (C/N) | P21000726 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
PH-JFH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6185W |
| Mode S (ICAO24) Code | A80F92 |
| Certification Issued | 1994-01-06 |
| Last Action Taken | 1994-01-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-10-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | BOLD PERFORMANCE INC |
| Address |
Pittsboro, IN 46167 |