Aircraft N6279A Data
3
aircraft records found
N6279A
2008 Cessna T182T, c/n T18208865
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208865 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N6279A |
| Mode S (ICAO24) Code | A833D2 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-08-10 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-05 |
| Last Action Taken | 2011-08-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Vpc Aviation Llc |
| Address |
Cartersville, GA 30120 United States |
| Region | Southern |
N6279A
1997 Bell 407, c/n 53193
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 407 Search all Bell 407 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 53193 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6279A |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N6279A
Piper PA-38-112, c/n 3878A0362
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 3878A0362 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6279A |
| Mode S (ICAO24) Code | A833D2 |
| Certification Issued | 1991-07-18 |
| Last Action Taken | 1994-09-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-10-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Chassell, MI 49916 |