Aircraft N6303V Data
2
aircraft records found
N6303V
2008 Cessna T182T, c/n T18208878
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T18208878 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N6303V |
| Mode S (ICAO24) Code | A84091 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-16 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-25 |
| Last Action Taken | 2008-07-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guaranty Corp Trustee |
| Address |
Houston, TX 77060 United States |
| Region | Southwestern |
N6303V
1980 Cessna 172RG, c/n 172RG0615
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172RG Search all Cessna 172RG |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 172RG0615 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O&VO-360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6303V |
| Mode S (ICAO24) Code | A84091 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-07-27 |
| Air Worthiness Test | 1980-07-25 |
| Last Action Taken | 2001-07-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-07-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | AIR CHARTER EXPRESS INC |
| Address |
San Diego, CA 921225571 United States |