Aircraft N6321W Data
3
aircraft records found
N6321W
2008 Cessna T206H, c/n T20608823
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T206H Search all Cessna T206H |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | T20608823 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AJ1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6321W |
| Mode S (ICAO24) Code | A847BA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-07-30 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-18 |
| Last Action Taken | 2008-07-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-09-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Co |
| Address |
Independence, KS 67301 United States |
| Region | Central |
N6321W
1958 Piper PA-28, c/n 28-406
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28 Search all Piper PA-28 |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 28-406 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N6321W |
| Mode S (ICAO24) Code | A847BA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1992-07-02 |
| Air Worthiness Test | 1965-01-29 |
| Last Action Taken | 2001-06-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-05-30 |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Arlington, TX 76010 United States |
N6321W
Piper PA-28-140 Cherokee, c/n 28-20377
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Cherokee Search all Piper PA-28-140 Cherokee |
| Construction Number (C/N) | 28-20377 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
D-EBWU
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N6321W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |