Aircraft N6337K Data
4
aircraft records found
N6337K
2008 Cessna 182T, c/n 18282135
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182T Search all Cessna 182T |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 18282135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-540-AB1A5 |
Aircraft
| Registration Number | N6337K |
| Mode S (ICAO24) Code | A84C38 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-10-23 |
| Air Worthiness Test | 2008-10-23 |
| Last Action Taken | 2009-10-23 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Myerstown, PA 17067 United States |
| Region | Eastern |
N6337K
1978 Cessna 150M Commuter, c/n 150-77651
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Commuter Search all Cessna 150M Commuter |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 150-77651 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N6337K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6337K
Stoddard-Hamilton Glastar, c/n 5401
Airframe Info
| Manufacturer | Stoddard-Hamilton |
| Model | Glastar Search all Stoddard-Hamilton Glastar |
| Construction Number (C/N) | 5401 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6337K |
| Mode S (ICAO24) Code | A84C38 |
| Certification Issued | 1998-06-23 |
| Last Action Taken | 2001-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-01-07 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Lisbon, IA 522539753 United States |
N6337K
Cessna 150M, c/n 15077651
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 150M Search all Cessna 150M |
| Construction Number (C/N) | 15077651 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N6337K |
| Mode S (ICAO24) Code | A84C38 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-02-14 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |