Aircraft N6600A Data
3
aircraft records found
N6600A
1956 Cessna 172, c/n 28700
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172 Search all Cessna 172 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 28700 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-300-A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N6600A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8B692 |
| Current Status | deregistered |
| Delivery Date | 1956-05-25 |
| Registration Cancel Date | 1960-05-12 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N6600A
Schmittle Hugh J FREEBIRD MK II, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Schmittle Hugh J |
| Model | FREEBIRD MK II Search all Schmittle Hugh J FREEBIRD MK II |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Bombardier ROTAX (ALL) |
Aircraft
| Registration Number | N6600A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8B692 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1990-10-29 |
| Air Worthiness Test | 1990-12-04 |
| Last Action Taken | 1993-12-03 |
| Current Status | Undel Tri |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
College Park, MD 20742 United States |
| Region | Eastern |
N6600A
Piper PA-31T1, c/n 31T7804001
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31T1 Search all Piper PA-31T1 |
| Construction Number (C/N) | 31T7804001 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N6600A |
| Mode S (ICAO24) Code | A8B692 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-01-25 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |