Aircraft N7007V Data
2
aircraft records found
N7007V
2001 Cirrus SR22, c/n 0082
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 0082 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7007V |
| Mode S (ICAO24) Code | A957EF |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-16 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-29 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | James H Turk Mdpa |
| Address |
Pagosa Springs, CO 81147 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N7007V
1985 Learjet 35A, c/n 35A-594
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 35A Search all Learjet 35A |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 35A-594 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N7007V |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |