Aircraft N7025K Data
3
aircraft records found
N7025K
2001 MD Helicopters 369E, c/n 0562E
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 369E Search all MD Helicopters 369E |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 0562E |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20 SER |
Aircraft
| Registration Number | N7025K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95F0D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-09-25 |
| Air Worthiness Test | 2001-08-17 |
| Last Action Taken | 2001-09-25 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-11-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
Mesa, AZ 852159734 United States |
User Comments
Admin, 2006-04-22 04:00:00
Cancel Date: 11/27/2002
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Philippines
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Philippines
N7025K
1950 Piper PA-20-135 Pacer, c/n 20-130
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-20-135 Pacer Search all Piper PA-20-135 Pacer |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 20-130 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-B2C |
| Also Registered As |
G-BFMR
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N7025K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N7025K
Cessna 162, c/n 16200069
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200069 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7025K |
| Mode S (ICAO24) Code | A95F0D |
| Certification Issued | 2011-06-22 |
| Last Action Taken | 2011-06-22 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Pocahontas, AR 72455 United States |
| Region | Southwestern |