Aircraft N7025V Data
3
aircraft records found
N7025V
2002 MD Helicopters 600N, c/n RN065
Airframe Info
| Manufacturer | MD Helicopters |
| Model | 600N Search all MD Helicopters 600N |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | RN065 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C47 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N7025V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95F17 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2002-04-04 |
| Air Worthiness Test | 2002-02-22 |
| Last Action Taken | 2005-03-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-06-12 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MD HELICOPTERS INC |
| Address |
Mesa, AZ 852159734 United States |
N7025V
Cessna 162, c/n 16200070
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 162 Search all Cessna 162 |
| Construction Number (C/N) | 16200070 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
N162CC
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N7025V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95F17 |
| Certification Issued | 2011-08-18 |
| Last Action Taken | 2011-08-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | On Time Aviation Corp |
| Address |
4 Becker Farm Rd Roseland, NJ 07068 United States |
| Region | Eastern |
N7025V
Mooney M20C, c/n 201201
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20C Search all Mooney M20C |
| Construction Number (C/N) | 201201 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N7025V |
| Mode S (ICAO24) Code | A95F17 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |