Aircraft N717RD Data
3
aircraft records found
N717RD
2008 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2067
Latest photos of N717RD
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 208B2067 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N717RD |
| Mode S (ICAO24) Code | A99789 |
| Certification Issued | 2008-12-15 |
| Last Action Taken | 2008-12-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Southern Aircraft Consultancy Inc Trustee |
| Address |
Cot Valley St Just Cornwall, TR19-7NT United Kingdom |
| Region | European |
User Comments
Admin, 2006-03-01 05:00:00
Cancel Date: 11/03/2005
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N717RD
1989 Beech C90A, c/n LJ-1199
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A Search all Beech C90A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1199 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N717RD |
| Mode S (ICAO24) Code | A99789 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-02-08 |
| Air Worthiness Test | 1991-02-08 |
| Last Action Taken | 2005-02-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-11-03 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TJL TRANSPORT LLC |
| Address |
Scottsdale, AZ 852582783 United States |
N717RD
1960 Grumman G-159, c/n 44
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-159 Search all Grumman G-159 |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 44 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 21 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 529 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N717RD |
| Mode S (ICAO24) Code | A99789 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-10-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |