Aircraft N7773A Data
2
aircraft records found
N7773A
2001 Boeing 777-312, c/n 28528 l/n 364
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 777-312 Search all Boeing 777-312 |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | 28528 |
| Line Number (L/N) | 364 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 800 |
| Also Registered As |
9V-SYG
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N7773A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA85CA |
| Current Status | B/U 2019 @ SFB |
Owner
| Owner | CSDS Aircraft Sales & Leasing |
| Address |
, United States |
N7773A
2000 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0004
Latest photos of N7773A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0004 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ 44 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N7773A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA85CA |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-09-11 |
| Air Worthiness Test | 2000-11-28 |
| Last Action Taken | 2009-09-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |