Aircraft N780A Data
4
aircraft records found
N780A
1987 British Aerospace BAe.125 Series 800A, c/n 258084
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | BAe.125 Series 800A Search all British Aerospace BAe.125 Series 800A |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 258084 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE 731 SER |
| Also Registered As |
N323SL
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N780A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1987-06-04 |
Owner
| Owner | Aluminum Company of America |
| Address |
West Mifflin, Pennsylvania United States |
N780A
1978 Cessna U206G, c/n U20604463
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206G Search all Cessna U206G |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | U20604463 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N780A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9086 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-06-27 |
| Air Worthiness Test | 1998-12-30 |
| Last Action Taken | 2007-03-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kikis World Llc |
| Address |
San Antonio, TX 78232 United States |
| Region | Southwestern |
N780A
1970 Learjet Inc 25, c/n 056
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet Inc |
| Model | 25 Search all Learjet Inc 25 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 056 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N780A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9086 |
| Certification Issued | 1970-05-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1982-07-26 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ALUMINUM COMPANY OF AMERICA |
| Address |
Pittsburgh, PA 15219 |
| Region | Eastern |
N780A
Cessna U206A, c/n U2060463
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206A Search all Cessna U206A |
| Construction Number (C/N) | U2060463 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N780A |
| Mode S (ICAO24) Code | AA9086 |
| Last Action Taken | 1998-10-08 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-11-10 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |