Aircraft N790K Data
2
aircraft records found
N790K
1956 Aero Commander 680, c/n 680-393-73
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Commander |
| Model | 680 Search all Aero Commander 680 |
| Year built | 1956 |
| Construction Number (C/N) | 680-393-73 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming GSO&IGSO-480 |
Aircraft
| Registration Number | N790K |
| Mode S (ICAO24) Code | AAB8E6 |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1956-09-20 |
| Last Action Taken | 2000-07-17 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Frederick, MD 21702 United States |
| Region | Eastern |
N790K
BEECH MODEL 65-90
Beech 90 King Air, c/n LJ-4
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 90 King Air Search all Beech 90 King Air |
| Construction Number (C/N) | LJ-4 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N790K |
| Alternative Code/Name | BEECH MODEL 65-90 |
| Mode S (ICAO24) Code | AAB8E6 |
| Current Status | exported de-registered |
| Delivery Date | 1964-07-16 |
| Registration Cancel Date | 1965-07-23 |
Owner
| Owner | BEECH AIRCRAFT CORP |
| Address |
WICHITA, KS 67207 United States |