Aircraft N8130K Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N8130K
2013 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-2430
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 208B-2430 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N8130K |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2013-03-22 |
| Registration Cancel Date | 2013-04-26 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS United States |
N8130K
1979 Schweizer G-164B Ag-Cat B, c/n 576B
Airframe Info
| Manufacturer | Schweizer |
| Model | G-164B Ag-Cat B Search all Schweizer G-164B Ag-Cat B |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 576B |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R1340 SERIES |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N8130K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB16E3 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2007-10-03 |
| Air Worthiness Test | 1979-05-02 |
| Last Action Taken | 2007-10-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2009-08-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | R & S Aviation Inc |
| Address |
Lewiston, ID 83501 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N8130K
Stinson 108-1, c/n 108-1130
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-1 Search all Stinson 108-1 |
| Construction Number (C/N) | 108-1130 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N8130K |
| Mode S (ICAO24) Code | AB16E3 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1951-03-14 |
| Registration Cancel Date | 1951-07-12 |
Owner
| Owner | Parker-Huett Aviation |
| Address |
Dallas, Texas 75201 United States |