Aircraft N81470 Data
= 1024"
:style="isLargeScreen ? 'max-height: calc(100vh - 6rem); overflow-y: auto;' : ''">
3
aircraft records found
N81470
2013 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B-2433
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 208B-2433 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N81470 |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2013-06-25 |
| Registration Cancel Date | 2013-08-26 |
Owner
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
Wichita, KS United States |
N81470
1976 Rockwell International 690A, c/n 11335
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | 690A Search all Rockwell International 690A |
| Year built | 1976 |
| Construction Number (C/N) | 11335 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TPE331-5-251K |
Aircraft
| Registration Number | N81470 |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1B9E |
| Last Action Taken | 1993-04-30 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-01-31 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Bates City, MO 64011 |
N81470
Team Tandem Airbike, c/n 00117T
Airframe Info
| Manufacturer | Team |
| Model | Tandem Airbike Search all Team Tandem Airbike |
| Construction Number (C/N) | 00117T |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N81470 |
| Mode S (ICAO24) Code | AB1B9E |
| Certification Issued | 1998-06-29 |
| Last Action Taken | 2001-07-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-09-14 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashville, TN 372214068 United States |