Aircraft N8387L Data
1
aircraft record found
N8387L
1968 Cessna 172I, c/n 17256587
Latest photos of N8387L
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172I Search all Cessna 172I |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 17256587 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 E2D |
Aircraft
| Registration Number | N8387L |
| Mode S (ICAO24) Code | AB796A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2004-10-14 |
| Air Worthiness Test | 1968-03-15 |
| Last Action Taken | 2007-10-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Snellville, GA 30078 United States |
| Region | Southern |
User contributed data
| Wing Loading | 13.2 (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Wheel size | 6.00X6 (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Usable fuel | 38 gal (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Take-off distance | 900 ft (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| TBO Hours | 2000 (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Stall Speed - flaps up | 57 mph (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Stall Speed - flaps down | 49 mph (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Service ceiling | 13,100 ft (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Propeller Type | Fixed (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Overall Length | 26'11" (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Overall Height | 8'9" (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max speed | 140 mph (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max rate of climb | 645 fpm (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max Useful Load | 890 pounds (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max Range | 600 sm (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max Landing Weight | 2300 (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 42 gal (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Landing Gear Type | Tricycle spring steel (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Gross Weight | 2300 pounds (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Fuel Type | 100LL (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Endurance | 5 hrs. (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Empty Weight | 1409 pounds (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Cruise speed | 130 mph (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Cabin doors | 2 (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Wing Span | 36'2" (by chris serra on 2006-03-17 05:00:00) |
| Thrust or HP | 150 (by chris Serra on 2006-03-16 05:00:00) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 7.8 (by Chris Serra on 2006-03-16 05:00:00) |
User Comments
Chris Serra, 2006-03-20 05:00:00
I am the third owner of this aircraft. It was initially owned by a flying club in Dayton Ohio. I bought it from Barry Brown in Augusta Georgia in 1978. The paint scheme is patterned from a 1974 model. The engine is new with less than 100 hours on it. I had a complete leather interior installed this past year. The instrument panel is all original, no chopping or modifying.I have replaced instruments as needed.I added some custom wing tips for a little extra speed.This plane is a 9 inside and out. My son Brian who is flying in the photo got his private license in it last year.My flying parter Ron Blecha and myself based it originally at Stone Mountain airport, until they closed the airport.It's now at Lawrenceville, Ga.