Aircraft N844W Data
3
aircraft records found
N844W
2008 Cirrus SR22, c/n 3158
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus |
| Model | SR22 Search all Cirrus SR22 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 3158 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-N |
Aircraft
| Registration Number | N844W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB90A9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-04-13 |
| Air Worthiness Test | 2008-07-24 |
| Last Action Taken | 2011-04-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Mansfield N844w Llc |
| Address |
Sarasota, FL 34236 United States |
| Region | Southern |
User Comments
Admin, 2006-11-02 05:00:00
Cancel Date: 03/11/2004
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
Reason for Cancellation: Exported
Exported to: Mexico
N844W
1967 Cessna U206B, c/n U206-0844
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | U206B Search all Cessna U206B |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | U206-0844 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N844W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB90A9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-12-04 |
| Air Worthiness Test | 1967-04-21 |
| Last Action Taken | 2001-08-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-03-11 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Anchorage, AK 995154244 United States |
N844W
Fokker AF-14-B, c/n 1421
Airframe Info
| Manufacturer | Fokker |
| Model | AF-14-B Search all Fokker AF-14-B |
| Construction Number (C/N) | 1421 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N844W |
| Mode S (ICAO24) Code | AB90A9 |
| Certification Issued | 1932-12-22 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1933-05-23 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GOTHAM AIRPLANE CORP |
| Address |
New York, NY 10271 |
| Region | Eastern |