Aircraft N866MA Data
3
aircraft records found
N866MA
2002 Cessna 208B, c/n 208B0934
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 208B0934 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w Canada PT6A-114A |
Aircraft
| Registration Number | N866MA |
| Mode S (ICAO24) Code | ABE635 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-01-22 |
| Air Worthiness Test | 2008-01-11 |
| Last Action Taken | 2008-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Leis Air Llc |
| Address |
Honolulu, HI 96813 United States |
| Region | Western-Pacific |
N866MA
1993 De Havilland Canada DHC-8-102, c/n 366
Airframe Info
| Manufacturer | De Havilland Canada |
| Model | DHC-8-102 Search all De Havilland Canada DHC-8-102 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 366 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 39 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N866MA |
| Mode S (ICAO24) Code | ABE635 |
| Certification Issued | 1998-06-26 |
| Last Action Taken | 1998-06-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1998-07-01 |
Owner
| Registration Type | No-Citizen Corporation |
| Owner | BOMBARDIER CAPITAL INC |
| Address |
Colchester, VT 054461911 United States |
N866MA
1978 Mitsubishi MU-2B-36A, c/n 706SA
Airframe Info
| Manufacturer | Mitsubishi |
| Model | MU-2B-36A Search all Mitsubishi MU-2B-36A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | 706SA |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N866MA |
| Mode S (ICAO24) Code | ABE635 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |