Aircraft N90K Data
1
aircraft record found
N90K
1949 Cessna 195A, c/n 7439
Latest photos of N90K
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195A Search all Cessna 195A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 7439 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N90K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6DB4 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-11-18 |
| Air Worthiness Test | 1955-08-30 |
| Last Action Taken | 2009-11-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fallon, NV 89406 United States |
| Region | Western-Pacific |