Aircraft N9217A Data
3
aircraft records found
N9217A
1954 Cessna 170B, c/n 26619
Latest photos of N9217A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170B Search all Cessna 170B |
| Year built | 1954 |
| Construction Number (C/N) | 26619 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9217A |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N9217A
1949 Cessna 170A, c/n 18978
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 18978 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C145 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9217A |
| Mode S (ICAO24) Code | ACC52F |
| Certification Class | Standard |
| Last Action Taken | 1977-01-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-08-25 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kirkpatrick Trucking |
| Address |
Walworth, WI 53184 United States |
| Region | Great Lakes |
N9217A
1949 Cessna 170, c/n 18978
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170 Search all Cessna 170 |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 18978 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9217A |
| Mode S (ICAO24) Code | ACC52F |
| Certification Issued | 1955-08-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1973-11-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | KIRKPATRICK TRUCKING |
| Address |
Walworth, WI 53184 |
| Region | Great Lakes |