Aircraft N9574A Data
2
aircraft records found
N9574A
1949 Cessna 170A, c/n 19135
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 170A Search all Cessna 170A |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 19135 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9574A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N9574A
Cessna 182S, c/n 18280824
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182S Search all Cessna 182S |
| Construction Number (C/N) | 18280824 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | N9574A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD518D |
| Certification Issued | 2010-09-24 |
| Last Action Taken | 2010-09-24 |
| Current Status |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Midland, TX 79707 United States |
| Region | Southwestern |