Aircraft N9895A Data
1
aircraft record found
N9895A
1950 Cessna 195A, c/n 7598
Latest photos of N9895A
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 195A Search all Cessna 195A |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 7598 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Jacobs R755A SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9895A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADCF9B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-04-16 |
| Air Worthiness Test | 1956-06-09 |
| Last Action Taken | 2007-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Acworth, GA 30101 United States |
| Region | Southern |