Aircraft VH-THG Data
5
aircraft records found
VH-THG
2012 GippsAero GA-8-TC320 Airvan, c/n GA8-TC 320-12-182
Airframe Info
| Manufacturer | GippsAero |
| Model | GA-8-TC320 Airvan Search all GippsAero GA-8-TC320 Airvan |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | GA8-TC 320-12-182 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AH1A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-THG |
| Current Status | Exported to Thailand |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |
VH-THG
2008 Learjet 60, c/n 60-352
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 60 Search all Learjet 60 |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 60-352 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW305A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-THG |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2008-09-29 |
Owner
| Owner | ExecuJet Australia |
| Address |
Mascot, New South Wales Australia |
VH-THG
1975 Cessna 210L, c/n 21061053
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 210L Search all Cessna 210L |
| Year built | 1975 |
| Construction Number (C/N) | 21061053 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO 520 SERIES |
| Also Registered As |
N6838W
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | VH-THG |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2013-02-14 |
Owner
| Owner | Kyle Bury |
| Address |
Hoppers Crossing, Victoria 3029 Australia |
VH-THG
1974 McDonnell Douglas MD-500HS (369HS), c/n 340571S
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-500HS (369HS) Search all McDonnell Douglas MD-500HS (369HS) |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 340571S |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turboshaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C18A |
Aircraft
| Registration Number | VH-THG |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, NSW Australia |
VH-THG
Bell 47J-2A, c/n 1836
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 47J-2A Search all Bell 47J-2A |
| Construction Number (C/N) | 1836 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming |
Aircraft
| Registration Number | VH-THG |
| Current Status | Crashed on March 14, 1968 |
| Delivery Date | 1961-08-08 |
Owner
| Owner | Trans Australia Airlines |
| Address |
Melbourne, Vic 3000 Australia |