Aircraft C-GBFJ Data
3
aircraft records found
C-GBFJ
2004 Cessna 172S, c/n 172S9572
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 172S9572 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | C-GBFJ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-12-23 |
Owner
| Owner | Brampton Flying Club |
| Address |
Caledon, Ontario L7C 3L7 Canada |
C-GBFJ
1979 Cessna 180K, c/n 18053070
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053070 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GBFJ |
| Mode S (ICAO24) Code | C047D8 |
| Certification Issued | 2010-09-24 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-09-24 |
| Registration Cancel Date | 2014-08-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Repentigny, Quebec J6A1A1 Canada |
C-GBFJ
1979 Cessna 180K, c/n 18053070
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 180K Search all Cessna 180K |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 18053070 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
Aircraft
| Registration Number | C-GBFJ |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2016-12-23 |
Owner
| Owner | Brampton Flying Club |
| Address |
Caledon, Ontario L7C 3L7 Canada |