Aircraft N1033A Data
2
aircraft records found
N1033A
2005 Cessna 172R, c/n 17281238
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172R Search all Cessna 172R |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 17281238 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1033A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0129B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-05-10 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-17 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Atlas Aviation Tampa Inc |
| Address |
Tampa, FL 33606 United States |
| Region | Southern |
N1033A
1979 Rand Robinson KR-2, c/n 3295
Airframe Info
| Manufacturer | Rand Robinson |
| Model | KR-2 Search all Rand Robinson KR-2 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 3295 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Revmaster 2100 |
Aircraft
| Registration Number | N1033A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0129B |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1988-08-08 |
| Air Worthiness Test | 1988-10-06 |
| Last Action Taken | 1992-02-01 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-10-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Seal Beach, CA 90740 United States |