Aircraft N1129K Data
2
aircraft records found
N1129K
2006 Cessna 172S, c/n 172S10315
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Search all Cessna 172S |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 172S10315 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1129K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0373E |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-01-28 |
| Air Worthiness Test | 2006-09-11 |
| Last Action Taken | 2009-01-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | American Airplane Exchange Dba |
| Address |
Santa Ana, CA 92707 United States |
| Region | Western-Pacific |
N1129K
2002 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B0929
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 208B0929 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1129K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0373E |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2003-08-28 |
Owner
| Owner | Africair Inc |
| Address |
Miami, FL 33186 United States |